Bilim Felsefesi

Ömer Demir

"Bilim nedir?" sorusu mu daha doğrudur, yoksa "bilim kimdir?" sorusu mu?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bilim, yaygın kanaatin tersine, sadece belirli özelliği olan bir bilgi çeşidi değildir. Bu günkü dünyada bilim, aynı zamanda toplumsal, iktisadi, siyasal, kültürel ve ideolojik örgütlenmenin merkezini oluşturan, metafizik değerlerle yüklü bir bakış açısının adıdır da. Günlük konuşma dilinden sistemli toplantılarda konuşmalara kadar her yere nüfuz etmiş bir dünya görüşü veya bakış açısı olduğunu söylemek daha uygun olacaktır. O yüzden birbirleriyle hiç alakası olmayan durumlarda insanlar görüş, düşünce veya yaklaşımlarını ”bilimsel olarak konuşmak gerekirse…”, ”son bilimsel bulgulara göre…”, ”bu konudaki bilimin görüşü ise…” parantezine alarak onlara bir güvenilirlik yahut sağlamlık kazandırmaya çalışırlar. Bilim bazen yıldızlardan bahseder, bazen evlilikte ortaya çıkan sorunlardan, bazen tarım arazilerinin kullanım biçiminden, son zamanlarda da daha sık olmak üzere çevreden, eğitimden, tarihten vs. bahseder. Modern yaşam tarzının makul bulduğu alanlardan birisi seçilip sonuna ”logy” eklendiğinde de yeni bir bilim dalı ortaya çıkmış olur. Psikoloji, antropoloji, teoloji, semiyoloji, filoloji, metodoloji, epistemoloji vs.

Bu kitap, bütün bu söylenenlerin muhtemel haklarının saklı kalmaları kaydıyla, hayvan aleminden, bitki alemine, oradan genler dünyasına, diyetten çocuk bakımına, karı-koca ilişkisinden, yasal ve anayasal düzenlemelere, fizyolojik sağlıktan ruh sağlığına kadar hemen hemen hayatın tüm alanlarını denetiminde tutmaya çalışan modern bilimin ne olduğuna ilişkin yirminci yüzyıl boyunca yapılan tartışmalarla okuyucuyu tanıştırmak amacındadır.

Açıktır ki bu çalışmanın da en büyük handikapı, bu kadar soru işareti koymasına rağmen, bir noktaya kadar bilimin sunduğu imkanlar çerçevesinde kalmaya mahkum olmasıdır, tıpkı okuyucuları gibi. Bunun, özrü kabul edilebilir bir mazeret olup olmadığı da okuyucunun takdirine kalmıştır.

Ömer Demir
Ömer Demir

Ömer Demir, 1963 Trabzon/Of doğumlu. 1988’de lisans, 1990’da Yüksek lisans, 1993 yılında doktorasını tamamladı. 1996’da da doçent oldu. Kırıkkale Üniversitesi İktisat Bölümünde öğretim üyesi iken 2002 yılında Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığına atandı. Ömer Demir, evli ve üç çocuk babasıdır.

Yayınlanmış eserleri: Sosyal Bilimler Sözlüğü (Mustafa Acar ile beraber Vadi Yayınları, 1996), Sosyal Bilim Düşüncesi ve Felsefe (Peter Winch’den çeviri, Vadi Yayınları, 1994), İktisat ve Yönetim (İz Yayıncılık, 1995), İktisatta Yöntem Tartışmaları (Derleme, Vadi Yayınları, 1996), Kurumcu İktisat (Vadi Yayınları, 1996), İslam Sivil Toplum ve Piyasa Ekonomisi (Derleme, Liberte Yayınları, 1999), Rekabet Mülkiyet ve İktisat: İktisatta Seçme Yazılar (Derleme, Değişim Kitabevi Yayınları, 2000). Bu eserlerin yanı sıra değişik dergilerde yayınlanmış pek çok makalesi bulunmaktadır.


Sayfa Sayısı: 190

Baskı Yılı: 2000

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9789757726623

"Felsefe" Tüm Kitaplar